Wassily Kandinsky: Kompozycja VIII jako szczyt abstrakcjonizmu lirycznego
Wassily Kandinsky to świetny przedstawiciel nurtu abstrakcjonizmu. Wyspecjalizował się w jego nietypowej, mniej geometrycznej, a bardziej emocjonalnej odmianie, czyli w abstrakcjonizmie lirycznym. Przyjrzyjmy się dziś Kompozycji VIII.
2019-03-07, 12:39

Kompozycja VIII jest jednym z ważniejszych dzieł Kandinsky'ego. Artysta stworzył je w roku 1923. Jeśli mielibyśmy się odnieść do okresu w twórczości, w którym powstawało dzieło, należałoby wspomnieć o tak zwanym okresie architekturalnym. Było on inspirowany tym, co wówczas tworzyli rosyjscy konstruktywiści.


Spróbujmy podjąć się interpretacji Kompozycji VIII. Co wchodzi w jej skład? Na pierwszy rzut oka widzimy abstrakcyjną formę opartą na różnej wielkości kołach i trójkątach, liniach, falach, czymś na wzór szachownicy czy fortepianie. Niezmiernie ciekawa jest kolorystyka obrazu - w lewym górnym roku dominują ciepłe barwy przywodzące na myśl słońce - żółć, róż, głęboki pomarańcz. Dolna część obrazu obfituje w niepokój zrealizowany przy pomocy czerni, filetów, groźnej czerwieni.


Zwróćmy też uwagę na to, jak sam Kandinsky chciałby interpretować Kompozycję VIII. Według jego teorii abstrakcjonizm należy rozumieć jako wyraz wnętrza artysty i skupić się na aspektach psychologicznych, nie zaś samym warsztacie. Kompozycja VIII to zatem chaos, niepewność, lęk i kontrowersje. Główny środek artystyczny dzieła to w związku z tym kontrast: pomiędzy ostrą geometrią i miękkimi liniami, ostrymi kątami i łagodnymi falami, barwami ciepłymi i zimnymi.

KONTAKT / AUTOR
Aleksandra Kowalska
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2025.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.